NVIDIA RTX 50 Serisi Ekran Kartları İçin 600W’a Kadar Soğutucu Test Ediliyor

NVIDIA, gelecek nesil RTX 50 serisi ekran kartları için hazırlıklara şimdiden başlamış gibi görünüyor. Sızdırılan bilgilere göre şirket, 250W ile 600W arasında değişen güç tüketimine sahip kartları soğutmak için farklı soğutucu tasarımları üzerinde testler gerçekleştiriyor. Bu da RTX 50 serisinin, mevcut RTX 40 serisi ile benzer güç seviyelerine sahip olabileceği anlamına geliyor.

Geçtiğimiz yıl RTX 40 serisi ile birlikte üç fanlı ve dört yuvalı bir soğutucu tasarımı üzerinde çalıştığına dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Bu tasarımın gerçek olduğu daha sonra ortaya çıkan fotoğraflarla doğrulanmıştı. Dikkat çekici tarafı ise bu soğutucu tasarımında PCB kartı dikey olarak yerleştirilmiş ve üçüncü fan soğutucu bloğunun içine gizlenmişti. İlk söylentilere göre bu soğutucu 800W’a kadar güç tüketimine sahip ekran kartlarını soğutmak için tasarlanmıştı.

Ancak Benchlife tarafından paylaşılan yeni bilgilere göre NVIDIA, 600W’a kadar güç tüketimine sahip ekran kartları için soğutucu testleri gerçekleştiriyor. Bu da Blackwell mimarisine sahip RTX 50 serisinin, Ada Lovelace mimarili RTX 40 serisi ile benzer güç tüketim değerlerine sahip olabileceğini gösteriyor.

NVIDIA’nın sürekli olarak yeni soğutucu tasarımları üzerinde çalışması şaşırtıcı değil. Şirket muhtemelen aylardır hatta yıllardır gelecek nesil ekran kartları için hazırlık yapıyor. Soğutucu mühendisleri için önemli olan tek şey GPU’nun boyutu ve güç tüketimi. Tasarım ve pazarlama ekipleri ise nihai GPU özelliklerine karar veriyor.

Mevcut nesil Ada Lovelace GPU’larının güç tüketimi masaüstü bilgisayarlarda 115W ile 450W arasında değişiyor. Maksimum güç tüketimi ise 130W ile 600W arasında seyrediyor.

600W’a kadar soğutucu testlerinin yapılması, tüm RTX 50 serisi ekran kartlarının bu kadar yüksek güç tüketimine sahip olacağı anlamına gelmiyor. Muhtemelen mevcut RTX 4090’a benzer güç tüketim değerlerine sahip olacak. Ayrıca NVIDIA’nın 12VHWPR güç standardına bağlı kalması durumunda, bu konektörler 600W’dan daha fazla güç sağlayamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x