DEM Parti Van’daki son mitinginde barış çağrısını yineledi

VAN – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), hafta sonu yapılacak olan yerel seçimler öncesinde final mitingini Van’da gerçekleştirdi. Mitinge, Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan, bölge milletvekilleri ve belediye eşbaşkan adayları katıldı.

Bakırhan konuşmasının önemli bir bölümünü Kürt sorununa ayırarak”Kürt meselesini çözmeyen hiçbir parti asla başarıya ulaşmaz” dedi.

Mitinge, Eş Genel Başkan Tuncer Bakırhan, bölge milletvekilleri ve belediye eşbaşkan adayları katıldı.

‘KÜRT MESELESİ DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ’

Konuşmasında Bakırhan, şu ifadeleri kullandı: “Kürt halkı her zaman barış elini uzatmaya, her zaman müzakereye ve her zaman diyaloğa açık bir halktır” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi: “Sayın Erdoğan Kürt meselesini çözmeyen çok cumhurbaşkanı gördük. Çok başbakan gördük. Çok bürokrat gördük. Ne oldular? Çözüldüler, bittiler, battılar. Kürt meselesini çözmeyen hiçbir parti asla başarıya ulaşmaz. Sizler de ilk seçimlerde dibi göreceksiniz, batacaksınız, biteceksiniz.”

Bakırhan çözümün reçetesi olarak tutuklu siyasetçilerin serbest bırakılması, ana dil üzerindeki baskının son bulması, kayyım politikalarından derhal vazgeçilmesi ve Kürt halkının üzerinde sallandırılan zindan tehditlerinin son bulması olarak sıraladı.

Konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halktan bihaber olduğunu ve sadece saray medyası tarafından beslendiğini söyleyen Bakırhan, Van Valisi’ne seslendi: “Bu mitingin videosunu ve fotoğraflarını Sayın Erdoğan’a da gönderin ki Kürt halkının bir kez daha Kürt meselesinin demokratik yollarla ve diyalogla çözülmesini istediğini görsün.”

‘KAYYIM HIRSIZLIKTIR, YOLSUZLUKTUR’

Bakırhan, çözüm talebini yineleyerek çözümün muhatabı olarak İmralı’yı işaret etti: “Newroz meydanlardaki milyonlar tek yürek, tek ses olarak Kürt meselesi çözülsün dedi. İmralı’yı adres göstererek ‘Sayın Öcalan Kürt meselesinin muhatabıdır’ dedi. Şimdi, yine biz de buradan diyoruz ki; Kürt halkının Newroz alanlarındaki milyonlarla ortaya koymuş olduğu bu irade doğrudur. Savaş yerine, operasyon yerine, top tüfek yerine bir an önce bu ülkenin kaynaklarını çarçur etmemek için İmralı Adası orada. Kürt meselesini diyalogla, müzakereyle çözelim çağrısını yapıyoruz.”

Konuşmasının devamında kayyım politikalarını eleştiren Bakırhan, “Kayyım hırsızlıktır, yolsuzluktur. Kürtlerin diline, kültürüne düşmanlıktır. Kadınlara, gençlere düşmanlıktır. Çaldılar, çırptılar, borçlandırdılar yetmedi şimdi de belediyenin elindeki mülkiyetleri yandaşlarına peşkeş çekiyorlar. Daha dün Batman kayyımı 53 milyon liraya gıda kolileri hazırlatmış ve gıda kolilerinin üzerine Batman AKP Belediye Başkan adayının fotoğrafını yapıştırarak insanlara dağıtmış” dedi.

Konuşmasının son bölümünde Erdoğan’ın Diyarbakır mitingindeki konuşmasına cevap veren Bakırhan, “Recep Tayyip Erdoğan demiş ki ‘Kürtler bizim sayemizde mutluluk ve özgürlük gördü’. Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyun, 22 yıldır tek bir gün rahat uyuyabildik mi? Erdoğan halen kalkmış Diyarbakır’da bizi tehdit ediyor. Sen kimsin bizi tehdit ediyorsun? Bu halk 31 Mart’ta oylarıyla bu zalim düzene bu faşizan anlayışa, bu kayyımcı anlayışa kırmızı kart göstererek bir nebze de olsa mutluluk ve özgürlüğü tadacaktır” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x