Büyükakın; 2025 yılında tramvayımız Alikahya’ya ulaşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Kocaelispor’un maçlarını oynadığı Alikahya’daki stada ve bölgeye ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattında çalışmalar başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, projeyi yerinde inceledi. Projenin 2 etap şeklinde devam edeceğini belirten Başkan Büyükakın, “2025 yılının temmuz ayında projemiz tamamlanacak” ifadesini kullandı.

PROJE ALANINDA İNCELEME

Başkan Büyükakın, Alikahya’daki stada ve bölgeye ulaşımı kolaylaştıracak tramvay hattında çalışmaları inceledi. Başkan Büyükakın’a Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Sadık Uysal ve Gökmen Mengüç, Ulaşımpark Genel Müdürü Serhan Çatal ve daire başkanları eşlik etti. Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanı Fatih Gürel, proje hakkında Başkan Büyükakın’a bilgiler verdi.

“RAYLI SİSTEMLERE ÖNEM VERİYORUZ”

Başkan Büyükakın, “Alikahya Stadyum Tramvay Hattı projemiz terminal bölgesinden başlıyor. Bir köprüyle karşıya geçecek tramvay. Projemizin toplam uzunluğu 3,8 km. Tamamlandığında mevcut hattımıza eklenmiş olacak. Biz her zaman masaya yatırılmış, değerlendirilmiş ihale aşamasına getirdiğimiz projeleri tanıttık. Alikahya Stadyum Tramvay Hattı bu projelerden biri. Raylı sistemlere önem veriyoruz. Tramvay hattımızı Kuruçeşme’ye kadar uzattık. D-100 Karayolunu trafiğe kapatmadan köprüler yapıp tramvayı geçirdik. Şimdi de Alikahya Stadyum Tramvay Hattı projemize başladık” dedi.

“PROJE 2025 YILINDA TAMAMLANACAK”

Alikahya Stadyum Tramvay Hattı projesinin 2 etapta yapılacağını belirten Başkan Büyükakın, “Alikahya Stadyum Tramvay Hattı projemizin toplam uzunluğu 3,8 km olan proje iki etaptan oluşuyor. İlk etapta projenin yarısı, diğer etapta projenin kalan kısmı tamamlanacak. Hedefimiz 600 takvim gününde projeyi tamamlamak. 2025 Temmuz ayında projemizi tamamlayıp hizmete almayı planlıyoruz’’ bilgisini verdi.

6 YENİ İSTASYON

Yeni hat otogar depo alanından başlayacak ve en yakın noktadaki Bağımsızlık Caddesinde son bulacak. 3,8 kilometre uzunluğunda olacak hat 6 duraktan oluşacak. Hattın birinci durağı; Fener Sokak ile Sultan Murat Caddesinin kesiştiği noktada, ikinci durağı Fatma Seher Hanım Sokağın İbni Sina Sokak ile kesiştiği yerde, üçüncü durağı Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Fenerli Sokak ile kesiştiği yerde, dördüncü durak Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde Nar Çiçeği Sokak ile kesiştiği yerde, beşinci durak Bağımsızlık Caddesi üzerinde Yunus Emre Sokak kesişiminde, altıncı durak Bağımsızlık Caddesinin sonunda olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x