28 Şubat’ın ünlü komutanı Cumhuriyet’e yazdı: ’31 Mart umut yaratan bir başlangıç…’

28 Şubat’ın ünlü komutanlarından emekli Tümgeneral Doğu Silahçıoğlu, Cumhuriyet gazetesinde “Karşıdevrim süreci son bulacak” başlıklı bir yazı kaleme aldı… “31 Mart 2024’teki yerel seçimler umut yaratan bir başlangıç oldu” dedi.

Uzun süren suskunluğunu geçen yıllarda Odatv’ye bozan Doğu Silahçıoğlu, “Dün ne söylediysem, bugün de aynısını söylüyorum. Yarın da aynısını söyleyeceğim” demişti.

Toplumsal ayrışmaya karşı ilk çıkış olanağı 2023 seçimlerinde ortaya çıktı yorumunu yapan Silahçıoğlu 2023 seçimlerindeki muhalefetin tavrını eleştirerek, “2023 genel seçimlerinde iyi yönetilemeyen süreç sonrasında bu olanak yitirildi” dedi.

İşte Silahçıoğlu’nun yazısından öne çıkan bölümler:

“Bugün gelinen noktada, türlü yıkım faaliyetine rağmen Cumhuriyet bir asırdır yine dimdik ayakta. Kurucusu Atatürk tarafından atılan güçlü temeller üzerinde sapasağlam duruyor. Saldırılar onu hasara uğratsa da amaçlanan sonuca ulaşmayı başaramadı. Önümüzdeki süreçte yaratılan enkaz kaldırılacak, doğan hasarın tamamı onarılacak, toplumsal yıkımın yaraları sarılacak, Cumhuriyet geçmişteki kuruluş değer ve kazanımlarına yeniden kavuşacak.

UTKUYLA TAÇLANACAK MÜCADELE

Türkiye’de toplumsal ve siyasal gelişmenin, uzun olmayan bir evrede parlamenter yönetim sisteminin yolunu açacağı belli oldu. İnanç, istenç ve gayretle sürdürülecek bu mücadele hiç kuşku yok ki utkuyla taçlanacak. Yurttaşlık temelinde birlikte yaşayamaya kararlı olan Türk ulusu bu sonucu mutlaka sağlayacak. Karşıdevrim süreci bir şekilde son bulacak. Yok edilen Cumhuriyet değer ve kazanımları yeniden canlanacak. Laik demokratik sosyal hukuk devleti ‘Türkiye Cumhuriyeti’ bu topraklarda sonsuza dek var olacak ve Türk ulusu hak ettiği gönenç ve güvenlik içinde yaşayacak.”

DOĞU SİLAHÇIOĞLU KİMDİR

1948 yılında Trabzon’da doğdu. 1968’de subay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı. Daha sonra Kara Harp Akademisi’ni tamamlayarak Kurmay Subay oldu. 1995’te generalliğe terfi etti. 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı yaparken, Refahyol iktidarı döneminde Atatürk heykeli bulunmayan İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki bu eksikliği gidermesiyle kamuoyunda gündeme geldi. 2005’te Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanı iken tümgeneral rütbesinde kadrosuzluktan emekliye ayrıldı. Cumhuriyet gazetesinde makaleler kaleme alan ve son olarak Düşlerdeki Toprak – Güneydoğu Anadolu adlı kitabı yayımlanan Silâhçıoğlu’nun daha önce yayımlanan kitapları şunlar: Hareket Stratejisi, Kuşatılmış Türkiye, Kalemin Sivri Ucu, ABD/İsrail-İran Denklemi ve Türkiye ve Çıkmazdaki Türkiye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x